pondelok 25. júla 2016

Príbeh o výnimočnom priateľstve v jednej z najkrutejších vojen!

Autor: Michael Morpurgo                   
Počet strán: 160                                                                                             Vydavateľ: Arkus                                                             
Rok vydania: 2012                                                                                         
Jazyk:  slovenský                                                                                             Oficiálna anotácia:                                                                                                 Silný a dojemný príbeh sa stal predlohou pre úspešný film, ktorý nakrútil režisér Steven Spielberg a ktorý bol nominovaný na Oscara.
Príbeh o nevšednom priateľstve v jednej z najkrutejších vojen.
Joey je ešte iba žriebä, keď ho kúpi miestny farmár, aby pracoval na jeho farme. O Joeyho sa stará farmárov syn Albert a medzi koňom a chlapcom zakrátko vznikne pevné priateľstvo. Medzitým však vypukne 1. svetová vojna a farmár predá Joeyho armáde. Joey sa dostáva na západný front, kde zažíva množstvo nebezpečných príhod a jeho život visí každý deň iba na vlásku.
Nešťastný Albert sa nechá zverbovať do armády a pokúša sa svojho milovaného koňa nájsť, aby si ho mohol odviesť späť domov...

      „Za mnou zúrivo besnela taká intenzívna paľba, 
že hlboká noc sa menila na neprirodzený deň.“

Postavy:                                                                                                                                                           
Rozprávačom tohto výnimočného príbehu o priateľstve v jednej z najkrutejších vojen je samotný Joey. Neviem ako vy, ale ja osobne som uvítala zmenu rozprávača v podobe koňa. Dostalo sa mi tak informácií, ktoré by som sa pri nikom inom nedozvedela, napríklad ako kôň vníma svoje okolie, zaobchádzanie s ním.                                 
Joeyho som si veľmi obľúbila (na čo má dosť vplyv aj samotný film). Nespútaný, no napriek tomu láskavý tvor. Vernosť a úprimné srdce by mu mohol nejeden človek závidieť. Patrí mu môj obrovský obdiv. Napriek miestami až smrteľným nebezpečenstvám si vždy zachoval chladnú hlavu a kde bolo treba, pomohol. Páčilo sa mi, že sa priateľom neotočil chrbtom ani v tých najhorších chvíľach a zotrval až do konca. Bol nebojácny a bral život taký, aký je. Joey je pre mňa symbolom viery a nádeje. 
Nikomu by nebolo ľahko na duši, ak by sa mal vzdať svojho priateľa, i keď je tým priateľom kôň. Farmárov syn Albert tak proti svojej vôli musel učiniť a nechať Joeyho odísť. Musím priznať, že ma príjemne prekvapila chlapcova reakcia. Aj keď lúčiť sa s Joyem nebolo najľahšie, bral to s nadhľadom. Naozaj som ocenila, že sa nezosypal, ale namiesto toho sľúbil Joeymu, že ho nájde. Napriek pomerne nízkemu veku Albert vystupoval dospelo a správal sa ako inteligentný mladý muž. A ako sa neskôr ukázalo, vie dostáť svojmu slovu.                     Otec Alberta, Ted Narraccot, je typický vidiecky pijan. Zo začiatku príbehu je príliš namyslený na to, aby si priznal porážku alebo chybu. Doslova som ho preklínala, keď sa v príbehu objavil a vystatoval sa. S hrôzou som obracala stránky a sledovala, aké následky bude mať jeho opilecké vyčíňanie. Väčšinou sa uspokojil s vynadaním svojej žene, synovi a každému, kto prešiel okolo. Postupom času som ale zistila (ťážko tomu uveriť), že vo vnútri je to dobrý človek, zmietaný vlnami života. Ako dej napredoval, malými krôčikmi sa z neho stával lepší človek. Ted Narracot je živým príkladom hesla  keď sa chce, všetko sa dá.                                                   Ostatné postavy- Albertova mama, jednotliví vojaci, kôň Topthorn- boli tiež dobre premyslené. Zapadali do deja a vytvárali tak príjemnú atmosféru. Tiež dopomohli osobnému rozvoju oboch hlavných hrdinov.

                                „Zacítil som, ako sa mi slabín zahryzli ostrohy.                                            
Potom som vyrazil vedľa Topthorna do klusu.        
Do toho, Joey´ tasil meč vojak Warren. ´Odvahu.´ “

Prečo áno?                                                                                                                                                                           
Ak vás už nudia romány, fantasy a všade prítomné milostné trojuholníky, siahnite po tejto knihe. Ja som tak urobila v podstate preto, že som si chcela prečítať niečo z vojnového obdobia a dopriať tak mojej mysli oddych. Veľkú úlohu tu ale hrá aj fakt, že som videla film a chcela som si prečítať knihu, podľa ktorej bol natočený. Neľutujem. Okamžite vás to vtiahne do deja a vy sa tak ocitnete uprostred 1.svetovej vojny a boja o holý život. Atmosféru dotvárajú podrobné opisy zbraní, tankov a okolného prostredia. Ako som už spomínala v opise postáv, uvítala som rozprávača v podobe koňa. Otvoril sa mi tak úplne iný svet- svet našich štvornohých spoločníkov. Dostala som možnosť pozerať sa na svet Joeyho očami a vnímať všetko tak, ako on. Priateľstvo medzi ním a Albertom som vnímala ako niečo nádherné (aj keď ho bolo pomenej). Rozumeli si a nebolo treba slov, aby zistili, na čo ten druhý myslí. Dve duše splynuli v jednu. Mimo iného sa kniha rýchlo číta, keďže je písaná maximálne jednoduchým štýlom a nie sú v nej žiadne zdĺhavé opisy.

Prečo nie?                                                                                   
Na tejto knihe mi zo všetkého najviac vadil začiatkom hrozne rýchly spád udalostí. V jednej chvíli je Joey ešte žriebä a v tej druhej si ho už Ted Narraccot odvádza domov, pretože ho práve kúpil. Takáto náhla zmena vo mne neraz vyvolala zmätok a ja som tak nevedela o čo vlastne ide. S tým súvisí aj ďalšie negatívum knihy- miestami málo opisu a naopak veľa dialógov. Občas som sa stratila v siahodlhých a často aj úplne zbytočných rozhovoroch postáv. Zdalo sa mi, že autor ich napísal len preto, aby zaplnil prázdne miesta a nestaral sa, či dávajú alebo nedávajú zmysel. A to ani nehovorím o stručnosti jeho vyjadrovania. Žiadne zaujímavé opisy, žiadne vnútorné myšlienky a rozumovanie. Šiel rovno na vec, čo väčšinou oceňujem, ale v tomto prípade mi to neskutočne vadilo. Tiež mu musím vytknúť, ako málo sa zaoberal vzťahom medzi Joeym a Albertom. Úžasný námet priateľstva medzi chlapcom a koňom, z ktorého sa dalo veľa vyťažiť. Bohužiaľ sa toho autor nechytil a príbeh tak ostal bez hlbšieho významu.

Konečné hodnotenie:                                                                                                                                                             
Aj napriek neobyčajnému priateľstvu a v podstate šťastnému koncu ma kniha trochu sklamala. Aj keď viem, že kniha a film sú dve rozdielne veci, očakávala som viac. Knihu hodnotím na 3/5.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára