pondelok 21. novembra 2022

Dajte láske druhú šancu...

 

O čom kniha je?
Skrátka sa zamilujte je dielom dvojice autoriek A.Berg a M.Kalus, ktoré v Austrálii rozbehli projekt Knihy na koľajách. Projekt bol podnetom pre napísanie knižky, v ktorej hlavná hrdinka zúfalo túži po láske. Nie však po hocakej. Jej budúci vyvolený musí byť getleman, romantik a mať vyberaný vkus na literatúru. Po tejto zemi však chodí primnoho ľudí, ktorí čítajú rôzne žánre. Aby vyseparovala záujemcov o klasickú literatúru a zároveň si v jednom z nich našla budúceho priateľa, naplánujú spolu s kamarátkou Cat „MHD“ zoznamku. Do rôznych spojov- električiek, autobusov, vlakov- rozmiestnia desiatky titulov s odkazom pre budúceho čitateľa. Frankie predpokladá, že na jej email prídu správy od vášnivých, no zároveň inteligentných chlapíkov. Všetko sa však zvrtne v momente, keď jej osud do cesty postaví muža, ktorý nadovšetko zbožňuje žáner, ktorým ona pohŕda-  knihy pre mládež.

"Niekedy ľuďom až príliš záleží na iných. Myslím, že sa to volá láska."

Dvojica autoriek nám na 340tich stranách ponúka nevšedný príbeh o knihách, strate, zrade, no predovšetkým o láske. Text je písaný pomerne jednoducho, absentujú v ňom zdĺhavé opisy a nepodstatné detaily. Vďaka tomu sa dej posúva rýchlo a čítanie ide samo. Z jednej stránky som takúto formu písania uvítala. Text mi pripadal svieži a krátke kapitoly na seba krásne nadväzovali. Trošku mi prekážali občas nanútené opisy oblečenia/doplnkov postáv, ktoré k štýlu písania nesedeli. Miestami som mala pocit, že informácia o kabelke/topánkach/náušniciach bola do textu natlačená. Namiesto opisu módnych doplnkov by som ocenila, keby sa autorky zamerali na bližší popis okolia. Čitateľovi nebolo dostatočne predstavené prostredie, v ktorom sa scény odohrávali. Často som tápala, kde sa vlastne Frankie či Sunny nachádzajú.

Ozvláštnenie textu predstavovali príspevky z Frankienho blogu, na ktorom zverejňovala zážitky zo svojich „knižných“ rande. V tomto bode sa z knižky čiastočne stal klišé príbeh „čo ak to XY zistí? Ako zareaguje? Nerozíde sa so mnou?“.

Našťastie láska predstavovala len časť hodnôt, ktorými sa príbeh zaoberal. Po prvých až prehnane sladkých kapitolách čitateľ prostredníctvom vedľajších postáv zisťuje, že práve úprimnosť tvorí pevný základ vzťahu a že absencia prejavov náklonnosti je rovnako deštruktívna ako nevera. Vnútorné prežívanie jednotlivých postáv bolo nádherne realisticky vykreslené. Oveľa viac sa mi páčila druhá polovica knihy, ktorá rozoberala ich konanie do väčšej hĺbky. Väčšinou sa práve melancholickým príbehom snažím vyhýbať, z časti preto, že sa sama obávam života bez „happy endingu“. Práve tomuto strachu som vďaka Sunnymu mohla čeliť. Dostala som možnosť uvedomiť si, že každý koniec znamená nový začiatok a že sa nemôžeme báť urobiť prvý krok. Frankie ma zasa naučila, že nemožno súdiť človeka na základe toho, čo číta:) Každá kniha, každý žáner, formuje myseľ a charakter človeka. Či už ide o romantickú literatúru alebo knižky pre mládež.

Moje hodnotenie:Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára