sobota 23. apríla 2016

Prvý diel novej trilógie Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona)!


Autor: Rick Riordan
Názov: Červená pyramída
Originálny názov: The Red Pyramid
Séria: Kronika Cartera Kana
Diel: 1/3
Počet strán: 408
Vydavateľ: Fragment
Rok vydania: 2012
Jazyk: slovenský
Oficiálna anotácia: Myslíte si, že je to zábava nechodiť do školy, večne lietať po celom svete, voziť si so sebou iba to, čo sa zmestí do jedného kufríka, a nemať žiadny poriadny domov? Vyvediem vás z omylu!
Volám sa Carter Kane a mám 14 rokov. Už šesť rokov cestujem z miesta na miesto so svojím otcom, známym egyptológom. Poriadne nepoznám ani svoju vlastnú sestru Sadie, ktorá žije so starými rodičmi v Londýne. Vídavame sa len dvakrát do roka a tentoraz pre nás otec ešte navyše vymyslel extra nudnú prehliadku Britského múzea! Práve tu sa však začínajú naše najneobvyklejšie Vianoce, aké sme kedy so Sadie zažili. Zisťujeme desivú pravdu o našej rodine a spoznávame tajomných egyptských bohov oveľa lepšie než z otcových rozprávaní či exponátov v múzeu...
Objavte staroveký Egypt zblízka, jeho mágiu, dobro i zlo a pripojte sa k dobrodružnej výprave súrodencov Kanovcov.

"´Zomriete, Reovi nepriatelia!´ jačala Sachmet. ´Zahyniete v bolestiach!´ ´Tá je takmer taká otravná ako vy,´ podpichol som Hora. ´Nemožné,´ urazil sa Hor. ´Nikto nie je lepší ako Hor.´"

Postavy:
Rovnako ako v Percym Jacksonovi, aj tu si dal autor záležať na postavách. Ak nemáte radi zdĺhavé a zbytočné opisy, vybrali ste si správne. Hlavní hrdinovia, teda Carter a Sadie, sú vyobrazení ako typickí súrodenci: aj keď si idú poriadne na nervy, vedia, že za toho druhého by položili život. Tak to predsa má byť, nie? Carter je 14 ročný chalan, na ktorom sa dosť odzrkadlil nezvyčajný spôsob života. Na svoj vek je dosť vyspelý a samostatný, čo môže byť následok žitia s otcom, ktorý sa venuje v podstate len svojej práci. Obľubuje nosiť košele na gombičky, nohavice s pukmi a mokasíny. Má vo zvyku opravovať a poúčať, ale kto nie, že? Ja osobne som jeho pripomienky o histórii Egypta uvítala. Snaží sa byť dobrým veľkým bratom, i keď vďaka Sadie sa mu to nie vždy darí. Tá si totiž vystačí na všetko sama. Považuje sa za rebelku a svojmu okoliu to dáva patrične najavo. Zo všetkého najradšej nosí džínsy a bez svojich vojenských topánok sa nepohne ani na krok. Ako väčšina z nás, miluje žuvačky. Ak sa jej niečo nepáči, povie to na plné ústa (ako ja!). Vďaka ostrému jazyku sa neraz dostala do problémov, vždy z nich však (našťastie) vyviazla. Aj keď je niekedy tvrdohlavá, pre ľudí, na ktorých jej záleží, urobí všetko. A to sa mi na nej páči. Na nič sa nehrá, ak ju niekto naštve, dá mu to pekne vyžrať. :D Ako dej napreduje, puto medzi súrodencami sa prehlbuje.

                  "Bohovia majú veľkú moc, ale len ľudia majú tvorivosť, silu zmeniť históriu."

Prečo áno?
Aj keď je kniha určená mladším čitateľom (cca 13 rokov), pobaví aj starších. Dielo je písané typickým riordanovským štýlom, ľahko a rýchlo sa číta. Stránky vám utečú ako voda. Veľké plus je, že kniha nevtieravým spôsobom naučí aj čo-to o egyptských bohoch, rituáloch a mágoch. A áno, viem, hovorí sa: "Nesúď knihu podľa obalu." No povedzme si úprimne, táto kniha a v podstate celá séria má totálne úžasné obálky. Presne vystihujú, o čom kniha je. Hneď ako som ich uvidela v kníhkupectve, vedela som, že budú moje. Všetky. :D Ďalšie pozitívum je, že autor si dal záležať na základných ľudských hodnotách ako sú rodina, láska a úcta. Povedala by som, že sa držal motta: "Keď sa chce, tak sa dá." 

Prečo nie?
Ale aby som len nechválila... Príbeh je písaný formou digitálnej nahrávky. Autor má u mňa bod za originalitu, ale stráca ho kvôli občas trápnym poznámkam súrodencov. Niektoré kapitoly začínajú vetami typu:" Tak dobre, Carter. Daj mi mikrofón," alebo "Sadie, prestaň! Áno, už sa k tomu dostanem. Pardon, stále ma vyrušuje a zapaľuje mi...no, to je fuk. Kde som to prestal?" No uznajte, ak ide na konci kapitoly do tuhého, a ďalšia začne takto, pomyslím si svoje. Našťastie, takýchto viet je v knihe len pár. Za ďalšie negatívum, ale len maličké, považujem opičiaka Chufua. Sám o sebe je to naozaj milý a starostlivý tvor, no naozaj nechápem, PREČO konzumuje len veci začínajúce sa na písmenko P? Plameniaky, puding, piškóty... Trošku som dúfala, že neskôr bude v knihe vysvetlenie, prečo je to tak, ale nedočkala som sa. Vám to možno nevadilo, ale mne to vážne vŕtalo v hlave. :D
Hodnotenie
Moje konečné hodnotenie je 4/5. Kniha má podobne ako všetko svoje chybičky, avšak to jej v konečnom dôsledku neuberá na kráse. :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára