pondelok 30. januára 2023

Sú veci, pri ktorých si človek povie „raz za život stačí“. V mojom prípade to platilo, alebo skôr neplatilo, pri kovide. Celá rodina ho schytala minulý rok koncom novembra. 2 týždne sme sa morili s teplotami a kašľom, ale zvládli sme to. Vtedy som si povedala práve vyššie spomenutú vetu. Chyba. Pred troma dňami som zaľahla do postele s kašľom a bolesťami kĺbov a len tak zo zvedavosti som si urobila test. Môžete hádať, aký bol výsledok... Na druhej strane, aspoň stíham písať bakalárku a popritom čítať. Tento mesiac som zatiaľ stihla prečítať 3 knihy a ďalšiu čoskoro dočítam.

Prvou prečítanou knihou bolo voľné pokračovanie série Odkaz dračích jazdcov. Knižku som si už dávnejšie kúpila v angličtine, no nevedela som sa k nej dokopať. Teda, jeden nevydarený pokus nastal tesne po jej kúpe, ale to sa nepočíta. Nejako som nemala náladu sústrediť sa na rôzne anglické výrazy a názvy, na ktoré som bola zvyknutá v slovenčine. Začiatkom januára som ju zobrala do ruky, listovala si ňou a z dlhej chvíle som prečítala pár strán. A potom ďalších pár. A za tri dni bolo po knihe. Sledovať Eragona, Zafiru, Murtagha a ostatných členov mi naplnilo srdce. Až vtedy som si uvedomila, ako veľmi mi svet Alagaesie chýba. Ďalšia kniha príbehov/poviedok by mala vyjsť toto leto a ja sa na ňu neskutočne teším 😊.

Keď už som nový rok začala anglicky, tak som v tom aj pokračovala. Na poličke mi dlho stála Undercover Princess, o ktorej som si myslela, že ma bude nudiť. Pekelne som sa mýlila. Hlavné postavy som si okamžite obľúbila. Páčil sa mi detektívny nádych príbehu v kombinácii s prostredím súkromnej prestížnej školy. Zo začiatku mi síce knižka pripomínala dievčenskú verziu Harry Pottera, ale ako dej napredoval a formovali sa vzťahy postáv, kniha zmenila svoj charakter. NASLEDUJE SPOILER!!! Musím však povedať, že ma dosť prekvapila kombinácia Ellie + Lottie. Nie že by mi to prekážalo, ale miestami som mala pocit, že to k deju a povahe postáv jednoducho nesedí.

Treťou prečítanou knihou bola Papierová princezná. Áno, viem, že svoj Boom zažívala pred pár rokmi, ale práve to ma odrádzalo. Vždy si radšej počkám kým prvotný ošiaľ opadne. Mimo iného bola v akcii za 1 euro. No nekúp to. Čo sa týka príbehu, nápad sa mi celkom pozdával, aj keď som úplne nevedela čo mám čakať. Ella ako sirota a bývalá striptérka dostala nového poručníka a ako bonus 5 jeho synov. Ktorí ju nenávidia. Už označenie 17+ na obálke mi napovedalo, že sa tu objavia určité scény, ale nečakala som ich hneď od začiatku, v takom množstve a tak intenzívne. Miestami boli až chlýpne a uvažovala som, či knihu vôbec dočítam. Keďže ma však zaujímalo ako sa to celé medzi Ellou a Reedom skončí, čítala som ďalej. Vzťahy medzi bratmi a Ellou sa postupne začali prehlbovať. Jeden druhého ochraňovali a vzniklo medzi nimi súrodenecké puto (až na E+R). Koniec knihy ma však prekvapil a mierne povedané naštval. Asi neodolám a kúpim si ďalší diel.

Pred pár dňami som začala čítať Starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol. Knižku som si kúpila v antikvariáte pred pár mesiacmi a až doteraz na mňa pozerala z poličky. Chcela som čítať niečo ľahšie, kde nebude veľa romantiky a komplikovaných vzťahov. Ak mám byť úprimná, ešte nikdy v živote som nečítala niečo tak neskutočne vtipné a s nadhľadom. Príbeh Allana, ktorému sa zunovalo na jeho sté narodeniny ostať v domove dôchodcov, som si zamilovala. Situácie, do ktorých sa on a jeho priatelia dostávajú sú absurdné a spôsob ich (ne)riešenia geniálny. Trošku morbídnosti, trošku napätia a veľa humoru sa nachádza snáď na každej druhej strane. Vrelo túto knihu doporučujem. 
Tak, to bolo zhrnutie za posledné obdobie. Snáď som vám dala nejaký ten tip na čítanie:)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára